Untitled

The Mystery Lesson part 320 2nd September 2019

1. Sloth Racket / Proximity Warning / Luminous

2. GO: Organic Orchestra & Brooklyn Raga Massive / Mousa Azure / Meta

3. Konstrukt & Ken Vandermark / East Of West, West Of East / Karl

4. Elephant9 / Farmer’s Secret / Rune Grammofon

5. Bushman’s Revenge / Happy Hour For Mr Sanders / Hubro

6. Corey Mwamba / Sub(taste) / Discus

7. Mette Rasmussen & Chris Corsano / Well Now, There, Then / Clean Feed

8. Joao Lencastre / High Speed Chase / FMR

9. Sarah Gail Brand/Steve Beresford/John Edwards/Mark Sanders / Let’s Go / Regardless

 

Untitled

The Mystery Lesson part 319 25th July 2019

 

1. Whit Dickey Tao Quartet / Blossom Time / AUM Fidelity

2. Paul Dunmall/Percy Pursglove/Steve Tromans/Dave Kane/Hamid Drake / It Dawned On Me / FMR

3. Torque / Mesa / www.geoffhearn.com

4. Ken Vandermark & Terrie Ex / Another Good Idea / Terp

5. Red Kite / Flew A Little Bullfinch Through The Window / Rare Noise

6. Keith Tippett / Dear Ireland / Discus

7. Fred Frith & Laurie Anderson / Finest Silver / Intakt

8. Burton Greene/Damon Smith/Ra Kalam Bob Moses / Anything That Ain’t Yes, Get Rid Of It / Astral Spirits

9. Gasser 3 / Talking / Leo

10.  Hildegard Kleeb/Roland Dahinden/Alexandre Babel / Squares And Birds / Ezzthetics

11. Cooper Moore & Stephen Gauci / Untitled / Gaucimusic

12. Trevor Watts & Stephen Grew / Let It Be / Sluchaj

13. Kuzu / Gash / Aerophonic

Untitled

The Mystery Lesson part 318 8th July 2019

1. The Jamie Saft Quartet / Seven Are Double / Rare Noise

2. The OGJB Quartet / Be Out S’Cool / TUM

3. Ken Vandermark & Paal Nilssen-love / Screen Off Part 1/ PNL

4. William Parker – In Order To Survive / Eternal Is The Voice Of Love – II Color Against Autumn Sky / AUM Fidelity

5. Pat Thomas/John Butcher/Stale Liavik Solberg / Threads / Astral Spirits

6. Tom Rainey Trio / Fact / Intakt

7. Horace Tapscott / The Call / Outernational Sounds

8. Christian Lillinger / Aorta / Plaist

9. Sophie Agnel/John Edwards/Steve Noble / Aqissit / ONJ

Untitled

The Mystery Lesson part 317 17h June 2019

1. Stephen Gauci/Sandy Ewen/Adam Lane/Kevin Shea / Live At The Bushwick Series / gaucimusic

2. Bangkok Lingo / Oppsig / Losen

3. Maurice Louca / One More For The Gutter / Northern Spy

4. Alexander Hawkins / Hard As Threads / Intakt

5. Martin Archer / Baripop / Discus

6. Ivo Perelman/Mat Maneri/Nate Wooley/Matthew Shipp / Strings part 4 / Leo

7. Paul Dunmall Sun Ship Quartet / Sun Ship / Confront

8. Jeff Williams / Scrunge/Search Me / Whirlwind

9. Dave Rempis/Brandon Lopez/Ryan Packard / Crypto Vo Lans / Aerophonic

10. Beck Hunters / What Is It? / Discus

Untitled

The Mystery Lesson part 316 7h April 2019

1. Fragments / 2017ii / Northern Contemporary

2. Tomeka Reid & Filipo Monico / The Mouser / Relative Pitch

3. George Graewe/Damon Smith/Michael Vatcher / Ictus / Nuscope

4. Trapper Keaper with Tim Berne & Aurora Nealand / Warm In Between / ears&eyes

5. Luis Vicente & Vasco Trilla / Part 1 / Clean Feed

6. Chris Corsano & Christine Abdelnour / Sixth Hinge / Relative Pitch

7. Wendy Eisenberg / Kin Dza Dza / Tzadik

8. Michael Foster/Katherine Young/Michael Zerang / A / Relative Pitch

9. Damon Lock’s Black Monument Ensemble / The Future? / International Anthem

10. Ethnic Heritage Ensemble / Ntozake / Spirit Muse

11. Art Ensemble of Chicago / Saturday Morning / Pi

12. Irreversible Entanglements / 5.4.18 / Otoroku

Untitled

The Mystery Lesson part 315 15th April 2019

1. Jack Hues and the Quartet feat. Syd Arthur / Nobody’s Fault But My Own / Dawn Chorus

2. Philipp Eden Trio / Tuain Of Thought / Wide Ear

3. Jones Jones / The Jones Who Never Was / NoBusiness

4. Steve Reid & The Legendary Master Brotherhood / Nova / Soul Jazz

5. Sonny Sharrock / Little Rock / Hive Mind

6. Kim Mhyr / Days / Hubro

7. Bill Bissett & The Mandan Massacre / Now According To Paragraph C / Feeding Tube

8. Binker Golding & Elliot Galvin / Adaequatio Intellus Et Rei / Byrd Out

9. John Butcher & Rhodri Davies / Radio Guts / Cejero

10. Tony Bevan & Neal Davidson / Pitches / Foghorn

Untitled

The Mystery Lesson part 314 8th April 2019

1. Wadada Leo Smith / Prelude: Journey / Vision Dance 1: Resistance and Unity / Tum

2. Stale Storlokken / Stranded At Red Ice Desert / Hubro

3. Christof Mahnig & Die Abmahnung / Three Pictures, Part II: Obstructions / Leo

4. Aki Takase Japanic / Monday In Budapest / BMC

5. Stephan Crump’s Rosetta Trio / Synapse / Papillon Sounds

6. Oogui / Shitimogo / Leo

7. Alexandra Grimal / Inti / Ovni

8. I Am Three & Me / Haitian Fight Song / Leo

9. Mopcut / 1/1600th Second / Trost

10. Christoph Irniger Pilgrim / Inside / Intakt

11. Farida Amadou/Timothee Quost/Tom Malmendier / Titre 5 / Raw Tonk

Untitled

The Mystery Lesson part 313 11th March 2019

1. Muriel Grossmann / Promise / Dreamland

2. Duke Pearson / Empathy / Jazzman

3. Iro Haarla/Ulf Krokfors/Barry Altschul / King Korn / Tum

4. Marilyn Mazur’s Shamania / Space Entry Dance / Rare Noise

5. Oyvind Torvund / Rainforest Morning / Hubro

6. Maja S.K. Ratkje / Jeg fornemmer mine sko som en sagte susende tone imot meg / Rune Grammofon 

7. Kaja Draksler/Petter Eldh/Chrsitian Lillinger / Nuremberg Amok / Intakt

8. Zach Rowden/Jarrett Gilgore/Ian McColm / The Push / Raw Tonk

9. Kontrabassduo Studer-Frey with Jurg Frey and Alfred Zimmerlin / Postludium / Leo

10. Madwort’s Menagerie / Human Eyes Humanise / Madwort

11. Blaise Siwula/Rocco John Iacovone/Giancarlo Mazzu/Luciano Troja / 101 / Almendra

12. Caroline Kraabel / Last 1 / Emanem


Untitled

The Mystery Lesson part 312 4th March 2019

1. Spires That In The Sunset Rise / X stat eight / Astral Spirits

2. Angel Bat Dawid / Impepho / International Anthem

3. Houssam Gania / Bouyandi / Hive Mind

4. Bloor / Defacer / Astral Spirits

5. Artaud / Replica / Fort Evil Fruit

6. Jacob Wick & Phil Sudderberg / At Your Big Table / Astral Spirits

7. Caloia/Charuest/Fousek / Sednoid / Astral Spirits

8. Patrick Shiroishi / The Footsteps Of Crows / Fort Evil Fruit

9. Pierce Warnecke & Louis Laurain / Mutualism / Astral Spirits

10. Peter Nagle / A Uniform State Of Motion / Linear Obsessional

11. Jon Collin / Live Eternal: Prague / Fort Evil Fruit

12. Viv Corringham / In The Skyways of Minneapolis / Linear Obsessional

13. Jeffrey Larson / IV / Linear Obsessional

Untitled

The Mystery Lesson part 311 11th February 2019

1. Amirtha Kidambi’s Elder Ones / Dance Of The Subaltern / Northern Spy

2. Wildflower / Getting Better / Verve

3. The Artaud Beats / Nodutgang. Bodo 28.10.11 V / Bonobo’s Ark

4. Dave Liebman/Adam Rudolph/Hamid Drake / Whirl / Rare Noise

5. Joe McPhee & John Butcher / A Forty Foot Square Room / Trost

6. Simon Nabatov/Barry Guy/Gerry Hemmingway / Vacant Prophesy / NoBusiness

7. James Brandon Lewis / Escape Nostalgic Prisons / Relative Pitch

8. Trio Heinz Herbert / Darkspace / Intakt

9. David Torn/Tim Berne/Ches Smith / Eye Meddle / ECM